Pagina de start a forumului www.CasaOnline.ro
 FAQ   Cautare   Membri   Grupuri   Inregistrare   Profil   Mesaje private   Autentificare 
Credit imobiliar pentru Persoane Fizice Autorizate

Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.CasaOnline.ro -> Credit pentru locuinta
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Autor

dotseo

Data inscrierii: 10/Ian/2006

MesajTrimis: Mar Ian 10, 2006 8:26 am    Titlul subiectului: Credit imobiliar pentru Persoane Fizice Autorizate

Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Stie cineva, ca si PFA, care sunt conditiile de obtinere a unui credit imobiliar? Atat salariul primit de la firma la care lucrez cat si veniturile extra (care depasesc acel salar) intra in contul de PFA, insa eu sunt PFA cu norma fixa (de fapt jumatate de norma). Exista ceva ce as putea face pentru a obtine un credit imobiliar in conditiile astea?

Multumesc,
DotSEO
[url=http://www.dot-seo.com/seo-tools/webmaster-tools/content-ratio/][b]Content Ratio Tool[/b][/url] [url=http://www.dot-seo.com/seo-tools/webmaster-tools/keyword-density-checker/][b]Keyword Density Tool[/b][/url]

Sus

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului

bigmarry

Data inscrierii: 10/Oct/2005

MesajTrimis: Mar Ian 17, 2006 4:40 pm    Titlul subiectului: Optiuni limitate deocamdata

Salut,

Din cate stiu eu, sunt putine banci care iau in considerare veniturile obtinute din PFA pentru credite imobiliare/ipotecare, dar se pare ca tendinta este ca numarul acestora sa fie tot mai mare.

Cand m-am interesat eu doar HVB Bank lua in considerare veniturile din PFA si in urmatoarele conditii: 80% din media pe ultimii 3 a veniturilor. Ceea ce nu stiu sigur sa iti spun daca aici e vorba de veniturile care sunt impozitate (in cazul tau doar acea jumatate de norma pe care tu platesti impozit) sau toate veniturile ce se pot dovedi pe baza de contract intre tine ca si PFA si clientii tai.

Mai nou am auzit ca si Alpha Bank ar lua aceste venituri in considerare, pe langa veniturile obtinute din salarii. O cunostinta de a mea a reusit sa optina un credit ipotecar pentru apartament in valoare de 20000 sau 25000 euro.

Sper sa te ajute,
Bigmarry.

Sus

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dotseo

MesajTrimis: Mie Feb 15, 2006 10:29 pm    Titlul subiectului:

Am aflat ca este la moda mai nou ca diverse firme sa ofere urmatorul avantaj "angajatilor" care lucreaza in regim PFA: printr-o intelegere intre firma respectiva si o banca, banca recunoaste ca venit valoarea contractului dintre firma si "angajat"/PFA, si nu suma pentru care se plateste impozit la stat. Asta e un lucru foarte bun pentru PFA cu norma fixa, deoarece, cel putin in Cluj, pe domeniul meu, suma recunoscuta ar fi infima.

Mai departe, diversi parametrii ai intelegerii banuiesc ca difera de la firma la firma.
[url=http://www.dot-seo.com/seo-tools/webmaster-tools/content-ratio/][b]Content Ratio Tool[/b][/url] [url=http://www.dot-seo.com/seo-tools/webmaster-tools/keyword-density-checker/][b]Keyword Density Tool[/b][/url]

Sus

Vizitator

MesajTrimis: Sam Mar 25, 2006 9:39 am    Titlul subiectului:

Pana in momentul actual, stiu ca singurele banci care recunosc contractele de PFA si nu norma de venit sunt HVB si Banca Transilvania.

Sper sa ajute pe cineva aceasta informatie.

Sus

andrei
Vizitator

MesajTrimis: Sam Apr 08, 2006 2:24 pm    Titlul subiectului:

Dotseo nu te-ar interesa un contract de economisire-creditare HVb.Ai avea multe avantaje
e-mail: andrei1986us@yahoo.com

Sus

Vizitator

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 9:43 pm    Titlul subiectului:

[quote="andrei"]Dotseo nu te-ar interesa un contract de economisire-creditare HVb.Ai avea multe avantaje
e-mail: andrei1986us@yahoo.com[/quote]

Ai putea expune oferta de creditare aici pe forum? Poate sunt si alte persoane interesate.

Merci.

Sus

dotseo

MesajTrimis: Mie Apr 12, 2006 9:45 pm    Titlul subiectului:

[quote="andrei"]Dotseo nu te-ar interesa un contract de economisire-creditare HVb.Ai avea multe avantaje

Andrei, chiar sunt in cautarea unui credit pentru locuinta.
Veniturile lunare sunt maricele, demonstrabile prin contracte, facturi etc.
M-ar interesa un credit cu aport personal minim. Daca se poate sa iau si pentru avans un credit personal. Stiu ca anumite banci practica si asa ceva.

Astept detalii despre oferta voastra.
Merci.

Sus

Vizitator

MesajTrimis: Lun Mai 01, 2006 10:43 am    Titlul subiectului:

[quote="Anonymous"][quote="andrei"]Dotseo nu te-ar interesa un contract de economisire-creditare HVb.Ai avea multe avantaje

Ai putea expune oferta de creditare aici pe forum? Poate sunt si alte persoane interesate.

Merci.[/quote] Rolling Eyes Confused Cool Laughing Surprised Sad Smile Very Happy Shocked Confused Cool Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow Laughing

Sus

Vizitator

MesajTrimis: Vin Mai 12, 2006 3:10 pm    Titlul subiectului:

am citit un articol in Formula As despre www.vreaucredit.ro unde sunt peste 200 de credite inclusiv imobiliare / ipotecare si sunt prezentate toate detaliile (dobanzi, comisioane, conditii, etc...) . din cate am citit ar fi singurul loc unde informatiile sunt introduse si actualizate zilnic chiar de catre banci.

sper sa ajute pe cineva... eu mi-am gasit deja un credit pentru nevoi personale.

Sus

danciu
Vizitator

MesajTrimis: Mar Mai 23, 2006 3:19 pm    Titlul subiectului: Credit PFA

Sper sa nu vina raspunsul prea tarziu. Poate este totusi de folos altora.

- mai toate bancile iau in calcul venitul pe PFA, dar il ajusteaza drastic (iti iau max 80% din media pe ultimii 2-3 ani).

- vorbeste cu consultantii de credit, ei iti pot spune mai multe (si sunt gratis). Eventual iei informatiile, zici merci si pleci.

Eu am primit o oferta in care se ia in calcul 100% din venitul net ca PFA - vezi mai jos. Bafta!

"CREDIT IPOTECAR BANCAR
PRIN DR. CREDIT

[b]Oferta speciala pentru PFA
[/b]
Dr. Credit a selectat pentru clientii sai ofertele optime de finantare ale principalelor banci din Romania si ofera impreuna cu acestea un produs special dedicat persoanelor cu venituri PFA.

Un credit ipotecar rapid, fara bataie de cap si cu costuri minime.

[b]Caracteristici:
[/b]
Minim de documente justificative ale venitului,
rata lunara minima,
valoare maxima a creditului

Detalii:

[b]Documentatie minima:
[/b]Este necesar doar registrul de incasari si plati din care sa reiasa venitul net mediu din ultimele 12 luni calendaristice si ultimul formular fiscal 200 avizat de catre Administratia Financiara.
[i]Nu formulare si registre pe ultimii trei ani, nu adeverinte. Doar 12 luni de venituri si un an fiscal incheiat.
[/i]
[b]Rata lunara minima:[/b]
Pentru fiecare 10.000 EUR imprumutati pe o perioada de 25 de ani, rata lunara este de maxim 79 EUR.
[i]Pentru a afla rata pe care ar urma sa o platiti, inmultiti rata de mai sus cu numarul de zeci de mii de euro imprumutate. De exemplu, daca veti contracta un credit de 70.000 EUR (7 x 10.000), rata lunara va fi de 553 EUR (7 x 79).
[/i]
[b]Costuri initiale minime:
[/b]Evaluarea imobilului, taxa de analiza a dosarului si comisionul de acordare, toate percepute de catre banca, au o valoare insumata de 125 EUR plus 1,2% din valoarea creditului.
[i]Atat. Nimic altceva.
[/i]
[b]Valoare maxima a creditului:
[/b]Pentru fiecare 1000 EUR venit net lunar puteti obtine un credit ipotecar pe 25 de ani in valoare de 55.000 EUR.
[i]Pentru a afla valoarea maxima a creditului pe care il puteti obtine, inmultiti valoarea de mai sus cu numarul de mii de euro obtinute ca venit net lunar. De exemplu, daca aveti un venit net lunar de 1500 EUR (1,5 x 1000), creditul maxim pe care il puteti obtine va fi de 82.500 EUR (1,5 x 55.000).
[/i]
Contactati-ne si un consilier de credit va va asista pe durata intregului proces de finantare. Fara nici un cost. Exact in aceleasi conditii si la aceleasi costuri ca la banca, doar mai rapid, mai prietenos si cu mult mai putine batai de cap.
[i]Nu, nu suntem organizatie non-profit, suntem platiti de catre bancile cu care lucram si pentru care realizam si pre-analizam dosarele de credit.
[/i]
Dr. Credit
email: credit@drcredit.ro
[b]tel: 021 311 6833-34
[/b]fax: 031 815 0263

Str. JL Calderon nr 36, sc. B, ap. 31
020037 Bucuresti"

Sus

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului www.CasaOnline.ro -> Credit pentru locuinta Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

Copyright (c) 2005-2007 Limes Advertising. Toate drepturile rezervate.

Solutie Web realizata de IT-Exchange: Optimizare web, Realizare & Design Web, Promovare site-uri, Inregistrare domenii web, Gazduire web